Techniki nadruku na koszulkach!

Istnieje wiele technik, pozwalających na umieszczanie nadruków reklamowych na odzieży i gadżetach. Czy można wskazać jedną, najlepszą metodę? Nie do końca – ponieważ różne techniki nadruku sprawdzają się dobrze w różnych przypadkach. Wybór sposobu, w jaki ma zostać nałożony print, powinien być uzależniony od rodzaju grafiki, liczby nadruków reklamowych, które chcesz zamówić oraz od tego, na jaki materiał ma trafić nadruk.

Sitodruk to najlepszy wybór przy dużych zamówieniach

foto text 10

Sitodruk to jedna z najstarszych technik nadruku na odzieży, polegająca na nakładaniu na ubrania farby, przeciskanej przez specjalne sita. Wyróżnia ją duża szybkość druku, wyrazistość gotowego printu oraz jego odporność na czynniki atmosferyczne i pranie. Dodatkowo, ze względu na to, że sita dla danej grafiki przygotowuje się raz, koszt pojedynczej sztuki spada, jeśli zamawia się wiele egzemplarzy.

Sitodruk to technika nadruku idealna dla tych, którzy chcą złożyć większe zamówienie, i dla których liczy się wysoka jakość printu. Nie będzie natomiast dobrym wyborem dla osób potrzebujących jednego – kilku nadruków. Nadruki reklamowe na odzieży wykonane metodą sitodruku są wierne oryginalnej grafice i trwałe. Sitodruk też, w zależności od potrzeb, może zostać nałożony za pomocą kilku rodzajów farb – co pozwala na osiągnięcie rozmaitego efektu:

  • Farby plastizolowane – wybór uniwersalny. Farby plastizolowane mogą być stosowane i przy grafikach prostszych, i bardziej skomplikowanych. Duża gęstość umożliwia dobre krycie, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzają się w przypadku zadrukowywania ciemnych powierzchni
  • Farby wodne – są eko, pozwalają uzyskać bardzo żywe kolory i dużą ostrość nadruku. Są stosowane przede wszystkim na tkaninach jasnych
  • Farby wywabowe – wyciągają pigment z tkaniny, na którą są nałożone – dzięki temu pozwalają na stworzenie wzoru niewyczuwalnego w dotyku. Mogą być używane na ciemnych i kolorowych materiałach
  • Farby CMYK – zapewniają jakość druku zbliżoną do DTG, dobrze sprawdzają się na tkaninach w każdym kolorze.

Termotransfer – nadruk w trudno dostępnych miejscach

Termotransfer to technika nadruku, która polega na „wgrzaniu” w materiał wcześniej przygotowanego wydruku. Podobnie jak sitodruk termotransfer jest trwały i może być wykorzystywany zarówno do mało skomplikowanych, jak i bardziej szczegółowych grafik. Jego zaletą jest możliwość aplikacji w trudno dostępnych miejscach – może być z powodzeniem nakładany na przykład na czapki, zdarza się też, że metoda ta bywa wykorzystywana przy tworzeniu metek.

Cyfrowe nadruki na ubrania – wysoka jakość

foto text 4

Nadruk cyfrowy polega na naniesieniu grafiki na tkaninę przez specjalną drukarkę cyfrową. Ta technika nadruku zazwyczaj stosowana jest w przypadku odzieży wykonanej z bawełny. Nadruki na ubraniu, wykonane cyfrowo, są dość trwałe (chociaż nie aż tak, jak w przypadku sitodruku), mogą być szybko nałożone i charakteryzują się wysoką jakością.

Z tego rodzaju druku, ze względu na jego koszty, warto korzystać szczególnie przy mniejszych nakładach (od jednego do kilkudziesięciu). W przypadku większych zamówień bardziej opłacalny staje się sitodruk.

Sublimacja – na jasną odzież z poliestru

foto text 12

Sublimacja pozwala na stworzenie wysokiej jakości nadruku na odzieży. Dzięki tej metodzie można uzyskać print trwały, wierny grafice, w dowolnych kolorach. Koszt przygotowania projektu przed drukiem jest niski, a nadruk sublimacyjny może być nanoszony nie tylko na odzież, ale też na przykład kubki, smycze czy torby.

Ten rodzaj druku ma jednak swoje ograniczenia. Sprawdza się wyłącznie na jasnych powierzchniach, a w przypadku odzieży – może być stosowany jedynie na ubraniach z poliestru (albo tkaninach zawierających domieszkę poliestru).